به گزارش صدای ساری، معضلی که همواره خانواده‌ها به‌ویژه هنگام ثبت‌نام و دریافت کارنامه با آن مواجه هستند دریافت وجه از آنان است؛ در حال حاضر زمزمه‌هایی از دریافت وجه با توجه به نزدیک بودن زمان دریافت کارنامه شنیده می‌شود؛ با وجود این موضوع از سوی آموزش و پرورش خلاف مقررات بوده ولی همیشه این موضوع مشاهده می‌شود.

نکته جالب اینجاست اگر خانواده‌ها با این موضوع مخالفت کنند و به مدیران مدارس یادآور شوند که دریافت وجه اجباری از آنان خلاف قانون است مدیران مدارس از دادن کارنامه امتناع کرده و اعلام می‌کنند پس هزینه‌های مدارس چگونه تأمین می‌شود و در ازای خدماتی که به فرزندان ارائه می‌شود باید وجه آن را پرداخت کنید.

خبرنگارمان سری به یک مدرسه دولتی ابتدایی پسرانه در ساری زد که این مدرسه هنگام ثبت‌ نام دانش‌آموزان هزینه‌های مربوط به ثبت نام را دریافت کرد و حال هنگام دریافت کارنامه از آنان خواست که حتماً مبلغی که برای آنان تعیین‌شده را بپردازد.

* چرا باید مدیر مدرسه پرداخت این مبلغ را به ما تحمیل کند؟

مادر یکی از دانش‌آموزان در این‌باره گفت: مگر نه اینکه دریافت وجه اجباری از خانواده‌ها ممنوع است پس چرا باید مدیر مدرسه پرداخت این مبلغ را به ما تحمیل کند.

م ـ حسینی ادامه داد: موضوع مهم این است که مدیر مدارس حتی مبلغی که باید پرداخت کنیم را هم به ما تحمیل کرده و حتماً باید همان مبلغ را پرداخت کنیم.

* پرداخت این مبلغ خارج از توان ما است

مادر دانش‌آموز دیگر در ادامه به خبرنگار فارس، گفت: مبلغی را هنگام ثبت‌نام به ما تحمیل کردند و الان که نزدیک دریافت کارنامه است از ما خواسته شده که مبلغ تعیین‌شده را پرداخت کنیم.

ف ـ رنجبر افزود: در اعتراض به مدیر مدرسه اعلام کردیم که پرداخت این مبلغ خارج از توان ما است اما مدیر مدرسه به ما گفت که این مبلغ بسیار ناچیز است؛ شاید در نگاه مدیر مدرسه این مبلغ ناچیز باشد اما برای ما پرداخت آن دشوار است.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه به مدیر مدرسه اعلام کردیم که نمی‌توانیم این مبلغ را پرداخت کنیم، گفتند اگر در توان شما نیست می‌توانید دانش‌آموزتان را به مدرسه دیگری ببرید.

خانواده‌ها از اقشار مختلف در اجتماع بوده و برخی واقعاً توانایی پرداخت این مبالغ را دارند و در پی اعتراض آنها مدیران و مسؤولان می‌گویند همه این مبالغ واقعاً صرف مشکلات مدرسه شده؛ چرا که اداره آموزش و پرورش هیچ‌گونه کمکی به مدارس نمی‌کند و دولت بودجه‌ای برای این مخارج در نظر نگرفته است اگر از شما والدین نگیریم از جیب خودمان باید پرداخت کنیم.

* هیچ مدیر مدرسه‌ای حق ندارد به اجبار وجه دریافت کند

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران در این‌باره اظهار کرد: هیچ مدرسه‌ای حق ندارد دانش‌آموزی را برای دریافت کمک اجبار کند.

اسفندیار نظری با بیان اینکه دریافت وجه اجباری از مدارس اصلاً صحت ندارد، اضافه کرد: زمان تحویل کارنامه وجهی مبنی بر کمک از دانش‌آموز گرفته شود.

وی بیان کرد: اگر خانواده‌ای دوست داشت می‌توانند به‌صورت اختیاری کمک کنند ولی اینکه حتماً خانواده در ازای کارنامه وجه پرداخت کند به هیچ عنوان صحت ندارد و در صورت مشاهده با این موضوع برخورد می‌کنیم.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه مشکل اعتبار روبه‌رو هستیم، افزود: در سال تحصیلی ۹۶ ـ ۹۵ اعتبارات اندکی در بحث سرانه دانش‌آموزی تخصیص پیدا کرده، امیدواریم وضعیت اعتبارات بهتر شود تا مشکلات مدارس دولتی مطلوب شود.

نظری تصریح کرد: در بحث کیفیت‌بخشی در حال حاضر مشکلی که در آموزش و پرورش کشور و مازندران روبه‌رو هستیم نبود اعتبارات لازم در این بخش‌ها است تلاش بر این است که هم دولت و وزیر آموزش و پرورش انشاالله این مشکل حل شود تا شرمنده خانواده‌های بزرگ‌وار نشویم.

وی یادآور شد: امروزه اگر یک روز خانواده‌ها دست یاری و کمک‌شان را از مدرسه کوتاه کنند به‌طور حتم با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شویم.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران ادامه داد: تلاش می‌کنیم دولت و وزارت آموزش و پرورش بخشی از هزینه‌ها تأمین شود و تا رضایت اولیا نباشد هیچ مدیر مدرسه‌ای حق ندارد به اجبار وجه دریافت کند./فارس

Print Friendly