رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری از کمبود سالن سینمائی در مرکز استان مازندران انتقاد کرد

به گزارش صدای ساری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری از کمبود سالن سینمائی در مرکز استان مازندران انتقاد کرد و خواستار راه اندازی سینما هنر و تجربه در این شهر شد.

حمیدرضا عشریه روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت که هم اکنون تنها یک سینما در شهر ساری به عنوان مرکز استانی که بیشترین تعداد گردشگر را سالانه به خود می بیند ، فعال است ، در حالی که اقبال مردم ساری به سینما زیاد است و این عرصه هنری قادر به تامین مخاطب برای ۲ تا سه سالن سینمائی دیگر است.

شهر ساری پیش از پیروزی انقلاب اسلامی چهار سالن سینمائی داشت که به تدریج در دو دهه اول پس از پیروزی انقلاب تعطیل شده و تغییر کاربری دادند.

سپهر ، فردوسی ، ایران و مولن روژ (فرهنگ) سالن های سینمائی شهر ساری بودند که هم اکنون تنها سالن سینمائی سپهر با همکاری حوزه هنری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فعال است .

سینما سپهر در مالکیت حوزه هنری قرار دارد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری متولی اکران فیلم در آن است .

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری به فعالیت سینما هنر و تجربه در شهر بابل اشاره کرد و گفت : فعالیت سینما هنر و تجربه در ساری ضروری است و به طور قطع با استقبال کم نظیر مخاطبان مواجه می شود.

گروه سینماهای ‘ هنر و تجربه ‘ با هدف نمایش بخشی از فیلم‌های غیر تجاری برای مخاطبان هنر هفتم در کشور تاسیس شد تا از این طریق علاوه بر حمایت از سازندگان این گونه فیلم ها و معرفی آنان به جامعه سینمائی ، به ارتقای دانش سینمائی تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری سینمای ایران کمک کند.

در این طرح ‘ فیلم هنری ‘ به اثری گفته می شود که فرم و محتوای آن بتواند تمایلات ، حساسیت ها و کنجکاوی های زیبائی شناسانه مخاطبان را برانگیزد و ذوق و سلیقه بصری آنان را ارتثاء دهد .

در این گروه سینمائی هر فیلم با ارزش در هر قالب زمانی کوتاه ، بلند ، داستانی ، مستند ، پویانمائی و غیره قابل پخش است .

‘ فیلم تجربی ‘ هم در این تعریف به فیلمی گفته می شود که شیوه‌های تازه‌ای در بیان و روایت سینمائی در آن تجربه شده باشد ، شیوه هائی که به طور معمول سینمای تجاری و عامه‌ پسند به دنبال ساخت این نوع فیلم ها نمی روند.

** افزایش سه برابر فروش سینمای سپهر

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری همچنین از افزایش اقبال مخاطبان ساروی به سینما خبر داد و گفت که درآمد این سالن سینمائی سال گذشته سه برابر سال پیش از آن بود.

وی افزود : البته سینما سپهر به عنوان تنها سینمای ساری پربیننده ترین ، بزرگ ترین و تنها سینمای ممتاز استان است و به لحاظ فروش نیز جزو ۱۰ سالن سینمائی برتر کشور به شمار می رود .

عشریه توضیح داد : تاکنون سعی کرده ایم که فیلم ها همزمان با تهران در سینما سپهر اکران شود و به همین دلیل امسال تاکنون ۱۷ عنوان فیلم در این سینما اکران شده است.

شهر ساری بر اساس آمارهای رسمی ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. جمعیت شهرستان ساری هم بیشتر از ۵۰۰ هزار برآورد شده است.

استان مازندران با سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت ، ۵۸ نقطه شهری و ۲۲ شهرستان ، در حال حاضر تنها ۱۴ سالن سینمائی دارد.

Print Friendly, PDF & Email