اعتراض شدید نماینده ساری به جریان جداسازی ساحل دریا از ساری:

به گزارش صدای ساری، با نزدیک شدن به تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی برخی از تحرکات در مرکز استان نشان می دهد که عده ای از سیاسیون برای “رای جمع کردن” از همین حالا برنامه ریزی گستره ای را آغاز کرده اند. یکی از این برنامه ها جریان موسوم به “تجزیه ساری” است که از دور دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد تا به امروز به شدت روی روستاها و شهرهای کوچک متمرکز شده است و به بهانه “جذب بودجه” مشغول تباه کردن آینده مرکز استان است. در حالی که رسانه های استان از سالها پیش در مورد این جریان هشدار داده بودند به تازگی محمد دامادی نمایده ساری در مجلس شورای اسلامی هم لب به اعتراض گشود و از نقش مخرب این افراد برای توسعه ساری و از بین بردن آینده مرکز استان سخن گفت.

این اقدام هرچند خیلی دیر انجام شده است اما به هر نیت و دلیلی که باشد باید آن را به فال نیک گرفت. در گذشته شاهد بودیم که تبعات شهرستان سازی برای ساری ،ضربه سنگینی بود که به اعتبار مرکز استان به واسطه خارخ شدن فرودگاه ساری از محدوده جغرافیایی ساری به مرکز استان وارد شد. استدلال جریان تجزیه این است که چون نام فرودگاه قابل تغییر نیست پس اهمیتی ندارد که حوزه جغرافیایی آن هم از کنترل مرکز استان خارج باشد. نکته ای که بسیار کودکانه و غیرقابل قبول به نظر می رسد چرا که در همان سال نخست شاهد بودیم که امام جمعه وقت روستای سورک به همراه فرماندار تازه کار منطقه که هنوز جوهر حکمش خشک نشده بود، با نامه نگاری و سخنرانی های متعدد خواهان تغییر نام فرودگاه و پایین کشیدن تابلو آن بودند و انگار فرودگاه بین المللی بغالی روستای محل سکونتشان است که بشود هر روز نامش را تغییر داد.

این تنها حاشیه کوچکی از صدها حاشیه ای بود که با این تصمیم نابخردانه ایجاد شد. در رویدادی دیگر همان فرماندار تازه کار با هشدار جدی به مدیرکل فرودگاه های استان خواستار شرکت وی در جلسات روستا شد و تهدید کرد در صورت عدم شرکت وی بودجه فرودگاه را تخصیص نخواهد داد! با گذشت چند سال از آن موضوع ظاهرا جریان تجزیه متنبه نشده وهنوز مصمم به کارهای بیشتری برای جمع آوری رای به بهانه شهرستان سازی است. دو نفری که در آن دوره نقش فعال داشتند یعنی رمضان شجاعی و علی اصغر یوسف نژاد امروز هم دست اندرکار امور شهرستان هستند.

یکی در وزارت کشور به عنوان مدیرکل و دیگری در مجلس و سخنگوی کمیسیون تلفیق. محمد دامادی ضمن اعتراض به چنین تفکر نابخرانه تاکید کرد که اتفاقی که پس از ابلاغ شهرداری فرح آباد خواهد افتاد قطعا به زیان مرکز استان و از بین رفتن حیطه اختیارات ساری نسبت به ساحل دریای مازندران خواهد بود. ضمن اینکه معلوم نیست تکلیف ده ها پروژه عمرانی، ورزشی، تاسیسات، شهرک های صنعتی و دانشگاه هایی که به اعتبار ساری در آن مسیر ایجاد شده اند چه خواهد شد و در آینده اگر قرار باشد پروژه ای به اعتبار ساری ایجاد شود در کدام زمین و در چه موقعیت جغرافیایی احداث می شود؟ و ساری در آینده با “بحران زمین” چه خواهد کرد؟ چرا که در سمت شمال از ششصد دستگاه به بعد دیگر جزو شهر ساری نیست و در صورت شهرستان سازی همه منابع و آینده مرکز استان برباد خواهد رفت.

ظاهرا روی سخن محمد دامادی که با عنوان “برخی ها که در گذشته میاندرود را از ساری جدا کردند امروز هم در حال جدا کردن ساحل دریا از ساری هستند” ، نخست با یوسف نژاد بود که سال گذشته با دادن تذکر به وزارت کشور پی گیر شهرداری برای روستاهای فرح آباد و آکند شده بود و این روزها هم با رفت و آمد عده ای از مسئولان رودپی شمالی به وزارت کشور به شدت پی گیر این مسئله است. معلوم نیست که چه در سر یوسف نژاد می گذرد؟! نماینده ای در تراز ملی که از قضا در توسعه ساری نقش فعالی بازی نمی کند.

اما او به نقش اندک خود در توسعه ساری اکتفا نکرده، بلکه تلاش می کند تا مرکز استان بیش از پیش تضعیف شود! البته اکنون باید دید که این موضعگیری دامادی تاکتیکی بوده است یا واقعا از سر دلسوزی چنین سخنانی را ایراد کرد. پی گیری ها ،افشاگری ها و مواضع بعدی محمد دامادی پرده از نیت وی برخواهند داشت./ دیدبان شمال

Print Friendly, PDF & Email