حمیدرضا عشریه خبر داد

به گزارش صدای ساری، تاریخ برگزاری سومین جشنواره نمایش های سنتی سیاه بازی با یک تغییر در روز آخر، از روز دو شنبه مورخ ۹۵/۱۰/۶در مجتمع فرهنگی و هنری این اداره آغاز خواهد شد.

حمیدرضا عشریه، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساری در این باره گفت: با توجه به مصادف شدن آیین اختتامیه این جشنواره با بیستمین یادواره مداح شهید سیدمجتبی علمدار که در روز پنجشنبه مورخ ۹ دی ماه برگزار می گردد؛ دبیرخانه این جشنواره تصمیم گرفت تا برای حفظ شأن و منزلت این شهید گرانمایه، مراسم اختتامیه را در روز چهارشنبه مورخ ۸ دی ماه برگزار نماید.

عشریه در ادامه افزود: سومین دوره این جشنواره با حضور گروه های نمایشی از استان های تهران، زنجان، گلستان، یزد، سمنان و همدان برگزار می شود و علاقمندان و عموم مردم می توانند برای دیدن این نمایش ها که درون مایه ای طنز و نشاط انگیز دارند در ایام برگزاری جشنواره یعنی از تاریخ ۶ تا ۸دی ماه در دو نوبت صبح و عصر، در سالن سلمان هراتی مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان ساری حضور یابند.

وی ضمن اشاره به ویژگی های منحصربه فرد نمایش سیاه بازی گفت: این گونه ی نمایشی که قدمتی طولانی در فرهنگ نمایشی کشور دارد از جمله نمایش های اثرگذار و طنز است که همواره در طول حیات خود با نقد ساختارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… توانسته تغییرات مطلوبی در نگرش مردم و مسئولین و نظام های سیاسی داشته باشد و همواره زبان گویا و شیرین آن علاوه بر آوردن لبخند بر لب مخاطب، حاوی نکات ظریف و هوشمندانه ای بوده که برناخودآگاه جمعی مردم تاثیری مفید داشته است.

ریس اداره ارشاد شهرستان ساری با بیان اینکه باید از این گونه نمایش ها حمایت جدی بعمل آورد گفت: حقیقت این است که ما در برابر هجوم فرهنگ های غربی و رسانه های بیگانه قدرتمندانه و با اقتدار ظاهر شویم و شاید یکی از ایرادهای اساسی نپرداختن به همین گونه های نمایش های سنتی باشد. با کمی مطالعه در فرهنگ کشورهای آسیایی مانند ژاپن به روشنی خواهیم دید که آنها به نمایش سنتی خود یعنی «کابوکی» که همچون نمایش سیاه بازی ما قدمتی طولانی دارد، همواره بها داده و برای ارتقا و حفظ آن کوشیده اند. بنابراین باید به گونه ای عمل کنیم که این گونه نمایش ها رونقی مضاعف یابند و در این رهگذر تلاش نمودیم از اقدامی فروگذار نباشیم. چه بسا که سومین دوره این جشنواره را با همت پیشکسوتان و جوانان فعال این حوزه مهیای برگزاری کرده ایم.

عشریه در رابطه با نحوه آگاهی همشهریان و هم استانی ها از زمان اجرای گروه ها افزود: جدول اجرایی جشنواره در مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان ساری در دسترس است و همچنین از طریق شبکه های مجازی نیز در دسترس همگان خواهد بود.

وی در پایان افزود: امید داریم تا مسئولان ارشد استان برای بازدید از این جشنواره حضور یابند و برای ارتقای این جشنواره و تولیدات نمایشی آن اقدامات موثری را در برنامه های خود بگنجانند تا همه دست در دست هم به منویات مقام عظمای ولایت در خصوص ایجا نشاط اجتماعی و امیدبخشی به مردم از طریق هنر، جامه عمل بپوشانیم.

گفتنی است نمایش های پذیرفته در این جشنواره از میان ۴۷ اثر ارسالی از سراسر کشور به ترتیب زیر خواهند بود:
نمایش «کل عنایت» نوشته و کار جواد انصافی از استان تهران (لواسان)

نمایش «نعیم و نعم» نوشته داود فتحعلی بیگی به کارگردانی خانم مریم بهادری از استان زنجان
نمایش «طبیب اجباری» نوشته مولیر به کارگردانی سعید شهریار از استان یزد
نمایش «نبات و ربات» نویسنده طالبی به کارگردانی عطاالله صفرپور از استان گلستان
نمایش «عروسک‌ها عاشق می‌شوند» نویسنده حسین ناظمیان پور به کارگردانی علیرضا مؤید از استان سمنان (شاهرود)
نمایش «افاده‌ها طبق‌طبق» نوشته داود فتحعلی بیگی به کارگردانی علی‌اکبر زارع از استان زنجان
نمایش «گل خندان و علی مردان خان» نوشته نیاز اسماعیل‌پور به کارگردانی محمود اطهر استان همدان.

سومین جشنواره سیاه‌بازی در مرکز استان مازندران شهرستان ساری از تاریخ ۶تا ۸دی ماه برگزار می‌گردد. همزمان با این جشنواره نمایشگاه صنایع دستی هم برپا می باشد./روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساری

Print Friendly, PDF & Email