به گزارش صدای ساری، نخستین تیمی که از ساری در فوتبال کشورمان لیگ منطقه شمال بین استان‌های گیلان، مازندران، گیلان و سمنان یک سر و گردن بالاتر از همه ظاهر شد تیم ویشتاسب ساری با بازیکنان بزرگی همچون حسن شجاعی، برادران نشاگران، نورانی و … همواره فوتبال مرکز استان صاحب ستارگان بزرگی بوده که نام و یاد آنها حکایت از جایگاه فوتبال ساری دارد.
استاد محمد پیمانی، نخستین ملی پوش فوتبال مازندران و محمود سورتیچی اولین مربی فوتبال استان که در خارج از کشور در کلاس‌های آموزشی فوتبال انگلستان حضور داشت. مرحوم محمد رضا متولی، مرحوم حسین مکارمی، غلام زاده، مرحوم اسفندیار بالویی، حسن سیرتی، رجب خاکساریان، برادران نشاگران، مهدی کلانتری، داریوش صفاری، حسن مزین، خوش اندام، فیض اله شجاعی، غلامحسین بهنیا و بسیاری از بزرگان و بسیاری از ستارگان دیگر فوتبال ساری تیم‌های دیگری تحت عنوان ایرانجوان، ژاندارمری، ساری جوان، جوان ساری، وحدت، شهرداری، روغن نباتی غنچه، نکا چوب، طبرستان، نواب، هلال احمر را در لیگ‌های داخلی و خارج از استان ساماندهی کردند.
خانه جوانان ساری، نخستین تیم مازندرانی بود که در لیگ کشوری حضور پیدا کرد و ایران ساری نیز در لیگ منطقه ای شمال کشور نماینده مازندران بود.
در سویی دیگر در لیگ‌ها نیز شهرداری ساری و بانک صادرات حضوری موفق داشته البته تیمی به نام تاج ساری و بسیاری از تیم‌های دیگر نیز در سطوح بالای کشوری فعالیت می‌کردند و محمد تقوی رکوردار ساروی‌ها می باشد. رضا تقوی و مهدی نعمتی در تیم منتخب کشور، ابراهیم تقی پور، رامین رضائیان و بسیاری از ستارگان فوتبال این شهر مایه افتخار بودند اما در حوزه تیمداری ساروی‌ها همواره از رجال سیاسی آسیب پذیر بودند.
علی اصغر یوسف نژاد، نماینده فعلی مردم ساری و میاندورود در مجلس، نخستین رجل سیاسی در فوتبال برنامه‌ریزی کرد و سپس مرحوم سلیم بهرامی، مرحوم صادق خلیلی، سید رمضان شجاعی، محمد دامادی در فوتبال کارهای تبلیغاتی داشتند. از همه بدتر ریشه فوتبال را رجال سیاسی سوزاندند.
مفیدی یکی از استانداران مازندران بوده که تعطیلی فوتبال ساری را کلید زد. وی به مرحوم خان محمدی شهردار وقت دستور داد که نسبت به انحلال تیم شهرداری ساری اقدام کند.
به طور کلی فوتبال ساری با دخالت سیاسیون نابود شد چون رجال سیاسی نمی‌خواستند احدی از فوتبال ساری بهره‌برداری تبلیغاتی کند و به غیر از باندهای تبلیغاتی خودشان، ساری از نظر داشتن بازیکنان لیگ برتری در صدر همه شهرهای ما از نظر دارا بودن علاقمندان فوتبال رکوردار شهرهای مازندران و از حیث داشتن داوران و مربیان بین المللی در این رشته در سطح استان در صدر جایگاه قرار دارد.
علل آسیب پذیری فوتبال ساری ورود سیاسیون بوده است. رجال سیاسی در فوتبال ساری برای بهره‌برداری تبلیغاتی برای انتخابات بوده است.
یوسف نژاد، شهردار وقت ساری تیم شهرداری را تشکیل داد و در انتخابات صاحب آرای خوبی شد که نقش ورزشی‌ها در حمایت از یوسف نژاد غیرقابل انکار بوده است.
مرحوم صادق خلیلی، شهردار ساری شد و او حمایت از شهرداری را در دستور کار داشت. رجال سیاسی متوجه کارهای سیاسی و تبلیغاتی وی شدند و بلافاصله او را عزل کردند.
مرحوم خان محمدی شهردار ساری، تیم شهرداری را قهرمان لیگ فوتبال کشور کرد و استاندار وقت دستور داد طی ۴۸ ساعت این تیم منحل شود که این گونه هم شد. چون دو نماینده وقت مجلس نمی‌خواستند فوتبال ساری ابزار تبلیغاتی سایر رجال سیاسی شود.
مرحوم مسیح سلیم بهرامی، رئیس وقت آستان قدس رضوی در مازندران، تیم قدس را ساماندهی کرد و از این جایگاه به مجلس را پیدا کرد و زمانی‌که او به رحمت ایزدی پیوست سید رمضان شجاعی تیمداری در فوتبال محمد دامادی در فصلی دیگر به دنبال حمایت از تیم فوتبال بوده است.
همه آنان تیمی در فوتبال داشتند به همان اندازه حمایت کرد و به همان اندازه فوتبال ساری از حضور رجال سیاسی آسیب دیده است اما در شرایط کنونی ساری در لیگ سه فوتبال تیمداری می‌کند که علیرغم اینکه به اندازه دو تیم کامل در لیگ‌های بالادست ستارگان خوبی دارد.
 اما با توجه به عدم ساماندهی و حمایت به موقع و عدم وجود اسپانسر مالی تیمی در لیگ‌های ۲ و ۱ و لیگ برتر ندارد و سرنوشت تیم‌های ساروی در لیگ سه مشابه هم است.
امتیاز لیگ یک برای فوتبال مرکز استان خریداری شد که در لیگ سه در حال متلاشی شدن بوده و تماشاگران نیزبا فوتبال این شهر قهر کردند.

این در شرایطی است که ساروی‌ها رکوردار داشتن فوتبال دوستان در مازندران

و بعد از تهران دومین شهر فوتبالی بودند و زمانی‌که شهرداری ساری با ذوب آهن اصفهان بازی داشت لیادین سرمربی روسی ذوب آهن گفت: ساری جهنم همه تیم‌های لیگ است.
شهرداری با نساجی قائم‌شهر، استقلال بندرترکمن، خزرمحمودآباد و استقلال بهشهر بازی داشت. ۱۵ هزار تماشاگر این بازی‌ها را از نزدیک نظاره‌گر بودند. یا در بازی استقلال تهران و شهرداری ساری ساعت ۹ صبح درب‌های ورزشگاه به سوی علاقمندان فوتبال بسته شد چون ۳۰ هزار نفر اطراف زمین و پشت ورزشگاه استقرار داشتند و بعد از بازی با استقلال کارناوال شادی در خیابان‌های شهر برپا شد.
اما اینک فوتبال ساری آرزوی هزاران تماشاگر را برای بازی‌های نمایندگان مرکز استان در لیگ سه را دارند.
فوتبال مرکز استان همواره از گذشته خوبی برخوردار بوده و تنها از ناحیه دخالت رجال سیاسی آسیب پذیر شد اما این رفاقت و دوستی‌ها و تأمین منافع یکطرفه بوده چرا که تاریخ مصرف خدمات با حمایت و بهتر بگوییم سو استفاده رجال سیاسی از فوتبال ساری،همواره در کوتاه‌ترین زمان بود و بعد از رسیدن رجال سیاسی به اهداف تبلیغاتی خود، رها شده است.
فوتبال ساری از وجود استعدادها و چهره‌های ناب و عالی بهره‌مند بود اما متأسفانه از نظر داشتن امکانات و اعتبارات و اسپانسرهای مالی،رجال سیاسی تنها چهره حامی را داشته اند و هیچ قدمی برای این مهم صورت نگرفت. / مازندلیگ
Print Friendly, PDF & Email