به گزارش صدای ساری ، برگزیدگان نخستین جشنواره «آرزو در قاب رسانه» معرفی شدند

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تخصصی مطبوعات «آرزو در قاب رسانه» شامگاه پنجشنبه دوم شهریور در همین مجتمع برگزار شد. این جشنواره با همت مجتمع تجاری دنیای آرزو و در موضوع نقش و جایگاه مجتمع‌های تجاری در فرهنگ، اقتصاد و توسعه جامعه در بخش اصلی و محیط زیست و گردشگری در بخش جنبی برپا شد.

در این مراسم که با حضور اصحاب رسانه، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکز استان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، «علی‌اصغر یوسف‌نژاد» نماینده مردم ساری در مجلس و تعدادی از هنرمندان برگزار شده بود، از «اصغر نوذری» پیشکسوت هنر گرافیک و صفحه‌آرای باسابقه مطبوعات کشور و همچنین «عاطفه خیرخواه» خبرنگار مازندرانی روزنامه همشهری در تهران به پاس سال‌ها تلاش در عرصه رسانه و خبر قدردانی شد. همچنین از طرف مدیر مجموعه و ستاد برگزاری جشنواره «آرزو در قاب رسانه» به پاس رشادت‌های شهدای مدافع حرم و قدردانی از خانواده این شهدا، از خانواده شهید مدافع حرم حاج «سعید کمالی» تجلیل شد.

علاوه بر تجلیل از این دو چهره مطبوعات، برگزیدگان نخستین جشنواره مطبوعات «آرزو در قاب رسانه» نیز معرفی و تجلیل شدند. در بخش اصلی این جشنواره «اشکان جهان‌آرای» از روزنامه همشهری مازندران با اثر «نقش مجتمع‌های تفریحی-تجاری در رونق اقتصادی بومی» در رشته مصاحبه رتبه برتر را کسب کرد و «احسان شریعت» با اثر «اشتغالزایی مازندران نقشه راه ندارد» در بخش گزارش حائز رتبه نخست شد.

در رشته مقاله و یادداشت «محمد تیموری» از نشریه کایر با مقاله «نقش رسانه در تقویت فرهنگ کار و مقابله با موانع کارآفرینی»، «کوروش غفاری چراتی» از نشریه ساحل طلایی با مقاله «دنیای آرزو ساری، جاذبه گردشگری در مرکز مازندران» و «عادل جهان‌آرای» با اثر «معماری بومی به تاریخ می پیوندد» به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را کسب کرد.

در رشته عکس بخش اصلی نیز به ترتیب «احمد بلباسی»، «اکبر قاسمپور»، «حسین خادمی» و «سمانه شیرازی» حائز رتبه شدند. «ابراهیم فلاح»، «کیوان جعفری» و «سپیده حسینی» نیز به عنوان برگزیده‌های بخش ویژه عکس تقدیر شدند.

در بخش جنبی جشنواره نیز در حوزه محیط زیست «حسین احمدی» از روزنامه قدس با اثر «روزگارم در چرخه انقراض و بقا می‌گذرد» رتبه نخست را کسب کرد و «آتنا فلاحتی» با اثر «افزایش روزافزون زباله، مشکل مرکز استان» رتبه دوم را به دست آورد. در حوزه گردشگری بخش جنبی «مائده مطهری‌زاده» از روزنامه خبرشمال با اثر «از طنازی‌های دشت‌ناز تا تن تبدار میانکاله» رتبه اول را کسب کرد و «رقیه توسلی» از روزنامه قدس با اثر «از ساری تا آستارا؛ چشم‌اندازی به طنازی خزر» دوم شد.

هیأت داوران این جشنواره متشکل از دکتر «سید محمد مهدی‌زاده»، دکتر «شعبانعلی بهرام‌پور» و استاد «محمد رضایی» در بیانیه‌‌ای ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این جشنواره، بر ضورت توجه بیشتر بخش خصوصی به فعالیت رسانه‌ها تأکید کردند. در این بیانیه آمده است: «جشنواره‌های رسانه‌ها بهترین فرصت است که به پاس تلاش خستگی‌ناپذیر و احترام و تجلیل اهالی رسانه از جای خود برخیزیم و به آن‌ها خدا قوت بگوییم. بی‌‌شک گام‌های مثبت و ارزنده‌ای که رسانه‌ها برای اصلاح و بهبود نگاه افکار عمومی نسبت به مقولات مختلف مبتلا جامعه بر می‌دارند، قابل تقدیر است و از این منظر باید دست اصحاب آن را به گرمی فشرد و همت‌شان را ارج نهاد.

برگزاری جشنواره تخصصی «آرزو در قاب رسانه» از آن رو اهمیت دو چندان می‌یابد که از منظر موضوعی و تخصصی به رسانه‌ها نگاه کرده است. جشنواره تخصصی و موضوعی رسانه‌ای از این جهت بسیار مهم تلقی می‌شود که یک خبرنگار و گزارشگر در پردازش یک سوژه به عمق موضوع پرداخته و به دلیل تسلط بر موضوع در حل مسأله با موشکافی همچون مشاوری امین و همکاری شریف عمل می‌کند. از این رو، جشنواره‌های تخصصی فی‌نفسه سبب رقابت و بالندگی حرفه‌ای روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها می‌شود.

هیأت داوران ضمن قدردانی از برگزار‌کنندگان و شرکت‌کنندگان در این جشنواره، اعلام می‌دارد با بررسی آثار دریافتی و ارزیابی دقیق، حرفه‌ای و منصفانه مطالب برخی از آن‌ها را واجد رتبه برتر دانسته است. مجموع آثار ارسالی از منظر ساختار حرفه‌ای مطالب در قالب سبک‌های تنظیمی، چالشی بودن مطالب، نو بودن سوژه‌ها، توجه به رویکرد انتقادی و کارکرد نظارتی رسانه، شیوایی و رسایی و روانی مطالب، توجه به کارکرد آگاهی‌رسانی رسانه و استفاده به جا از آرایه‌های ادبی مد نظر قرار گرفته‌اند.

داوران متذکر می‌شوند که انتخاب نشدن برخی آثار لزوماً نه به علت کیفیت پایین مطالب، بلکه به خاطر محدودیت انتخاب بوده است و از این‌رو ضمن سپاس و قدردانی از همکارانی که در این جشنواره شرکت کرده‌اند، ابراز امیدواری می‌کند آن‌ها این عذر داوران را به علت محدودیت در انتخاب بپذیرند. در پایان داوران امیدوارند برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها تأثیر قابل توجهی در بالندگی و توسعه نشریات و فضای رسانه‌ای استان ایفا کند.»

مجتمع تجاری دنیای آرزو علاوه بر اهدای جایزه به برگزیدگان، از همه خبرنگاران و اصحاب رسانه که برای شرکت در این جشنواره اثر فرستاده بودند نیز با اهدای لوح و هدیه نقدی قدردانی کرد.

Print Friendly, PDF & Email